10 miejsc na ślub w plenerze w kujawsko-pomorskim

Fot. Ania Margoszczyn

 

Marzy Wam się ślub niczym z Pinteresta czy Instagrama? Przepiękna ceremonia w altance, na nadmorskiej plaży, w sadzie pełnym kwitnących jabłoni albo na leśnej polanie? Od 2015 przysięga w takiej scenerii możliwa jest także w Polsce. Znowelizowane prawo o aktach stanu cywilnego zawiera zapis (intensywnie lobbowany przez Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych) zezwalający na zawarcie związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego.

Są dwa warunki, jakie musi spełniać wybrane przez Was miejsce, by uzyskać zgodę urzędnika na zawarcie w nim związku małżeńskiego. Musi zapewniać zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. O tym, czy wybrane przez Was miejsce spełnia te warunki, decyduje urzędnik. Stąd też na przykład może okazać się niemożliwe zorganizowanie ceremonii na tarasach Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Pamiętajcie też, że w celu uzyskania zgody na zorganizowanie ceremonii zaślubin w plenerze, należy zgłosić się do urzędu właściwego dla gminy, w granicach której znajduje się wybrane przez Was miejsce.  

Decydując się na ślub w plenerze, musicie też liczyć się z wyższymi kosztami niż w przypadku tradycyjnego ślubu cywilnego. Za ślub plenerowy zapłacicie 1000 zł.

Śluby w plenerze w województwie kujawsko-pomorskim wciąż stanowią marginalną część wszystkich ślubów. A szkoda, bo mamy naprawdę wiele ciekawych miejsc, które idealnie sprawdzą się do zorganizowania tego typu uroczystości. Co więcej, mamy też kilka fantastycznych miejsc, w których można zorganizować w plenerze ślub kościelny! A to naprawdę rzadkość.

Poniżej przedstawiam listę 10 miejsc na ślub w plenerze w województwie kujawsko-pomorskim.

Inspirujcie się!

1. Dworek Barbarka

lokalizacja: ul. Przysiecka 13, 87-100 Toruń

ślub kościelny: tak

O tym miejscu pisałam już w poprzednim poście, poświęconym 10 miejscom na rustykalne wesele w kujawsko-pomorskim. Wspomniałam w nim też o możliwości zorganizowania tam ceremonii zaślubin. Jako para młoda możecie zdecydować się na ślub cywilny czy humanistyczny na leśnej polanie, a nawet plenerowy ślub kościelny w Kaplicy Św. Barbary. To pierwsze z kilku miejsc w naszym województwie, w którym możliwe jest przyjęcie sakramentu małżeństwa właśnie w plenerze.

Fot. Ania Margoszczyn

2. Hotel Słoneczny Młyn

lokalizacja: ul. Jagiellońska 96, 85-027 Bydgoszcz

ślub kościelny: nie

A może ślub nad Brdą? Hotel Słoneczny Młyn znajduje się w czołówce miejsc wybieranych przez bydgoszczan na ceremonię w plenerze właśnie przez swoje urokliwe położenie. Drewniany pomost, widok na rzekę – to świetne warunki na uroczystość w klimacie marynistycznym. Ale nie tylko. Miejsce to prezentuje się równie dobrze w aranżacjach bardziej eleganckich. A wszystko to w centrum miasta.

Fot. Ulanowski

3. Hotel-Przystań Kikół

lokalizacja: Lubin 7a, 87-620 Kikół

ślub kościelny: nie

Marzy wam się plenerowy ślub niczym z amerykańskiej komedii romantycznej? Wiecie, plaża, woda… Jeśli tak, powinniście zainteresować się Hotelem-Przystań w Lubinie koło Kikoła. Wprawdzie w swoich marzeniach bezkres oceanu musicie zastąpić jeziorem, ale całą resztę możecie pozostawić bez zmian. Drewniany pomost z rozpościerającym się widokiem na Jezioro Sumińskie to idealna sceneria na ślubną ceremonię, a znajdujące się dookoła drewniane domki i altany przed wejściem nadają miejscu klimat luksusowego kurortu. Jedno z piękniejszych miejsc na ślub w plenerze w województwie kujawsko-pomorskim.

Fot. Paweł Wacławiak

4. Hotel Bulwar

lokalizacja: ul. Bulwar Filadelfijski 18, 87-100 Toruń

ślub kościelny: nie

W Hotelu Bulwar możecie skorzystać z dwóch opcji na zorganizowanie ślubu cywilnego w plenerze. Pierwsza to ceremonia w Tajemniczym Ogrodzie Hotelu Bulwar, który pomieści około 50-70 osób, druga – bardziej kameralna – na Tarasie Hotelu Bulwar, odpowiednia dla około 30-35 osób. Na Tarasie można zorganizować także obiad weselny dla maksymalnie 25 osób. Przepiękny widok na Bulwar Filadelfijski (zwłaszcza wieczorem) gratis.

 

Fot. Deko-Tor

Fot. Deko-Tor

5. Osada Karbówko

lokalizacja: Elgiszewo 37, 87-408 Ciechocin

ślub kościelny: nie

Kolejnym miejscem idealnym na ślub w plenerze w województwie kujawsko-pomorskim jest Osada Karbówko, leżąca w dolinie Drwęcy, około 30 km od Torunia, w powiecie golubsko-dobrzyńskim. “Tak” można sobie tu powiedzieć w otoczeniu zieleni z pięknym widokiem na las i rzekę. Nie jest to jednak miejsce ustronne, bo dookoła wiele się dzieje, dlatego jeśli marzycie o “sekretnym ślubie” z dala od cywilizacji, to nie jest opcja dla Was. A jeśli uwielbiacie dodatkowe atrakcje, rozważcie, czy nie przedłużyć pobytu dla Was i Waszych gości o kilka dni, by w pełni skorzystać z tego, co oferuje Osada Karbówko.

 

Fot. Łukasz Pietrzak

Fot. Gabriel Gmurczyk

6. Pałac Romantyczny Turzno

lokalizacja: ul. Toruńska 1, 87-148 Turzno

ślub kościelny: tak

Kaplica Pałacu Romantycznego w Turznie to jedno z miejsc, które pozwolą Wam połączyć marzenia o ślubie plenerowym i kościelnym. Położony w otaczającym pałac parku neogotycki zameczek obecnie pełni funkcję kaplicy, w której możliwe jest zorganizowanie ceremonii ślubnej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na terenie Pałacu Romantycznego, w plenerze, można zorganizować także ślub cywilny, a gdyby pogoda nie dopisała, na tego typu uroczystości przeznaczona jest przepiękna Sala Chopin.  

Fot. Świetliste

7. Pałac Grochowiska Szlacheckie

lokalizacja: Grochowiska Szlacheckie 2, 88-420 Rogowo

ślub kościelny: nie

Przepiękny pałac położony w granicach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego (około 60 km od Bydgoszczy i 100 km od Torunia) zachwyca przede wszystkim salą weselną z przepiękną oranżerią. Dopełnieniem przyjęcia w tak urokliwym miejscu może być ślub w plenerze. Pałac Grochowiska oferuje zorganizowanie ceremonii w przylegającym do pałacu parku, pod rozłożystym kasztanowcem. Wyobraźcie sobie tę scenerię na przykład w maju. Bajka!


Fot. Very Lucky Star

Fot. Arkadiusz Kubiak

8. Pałac Ostromecko

lokalizacja: ul. Bydgoska 9, 86-070 Ostromecko

ślub kościelny: nie

Pałacowe parki i ogrody wiodą prym w tym zestawieniu. Nic dziwnego. Rozległa przestrzeń i miejsce na ślub na tle zabytkowego, ale odnowionego budynku, mają swój urok. To świetna opcja dla par, które cenią klasykę (hej, nie każdy musi marzyć o wianku na głowie i ślubie na polanie!). Uroczystość w plenerze może być elegancka. Jeśli więc szukacie miejsca na ślub w plenerze w województwie kujawsko-pomorskim, sprawdźcie oddalony o kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy Pałac w Ostromecku.

Fot. Piotr Nalewajk

9. Copernicus Toruń Hotel

lokalizacja: Bulwar Filadelfijski 11, 87-100 Toruń

ślub kościelny: nie

Kolejna propozycja na plenerowy ślub w Toruniu, to uroczystość na zielonym trawniku z widokiem na Wisłę. Taką scenerię na ceremonię zaślubin oferuje Copernicus Toruń Hotel, położony przy Bulwarze Filadelfijskim. Przyjęcie weselne można tu również zorganizować w plenerze lub w jednej z dwóch sal mieszczących odpowiednio 120 i 300 osób.

 

Fot. Deko-Tor

10. Pałac Wierzbiczany

lokalizacja: Wierzbiczany 1, 88-140 Gniewkowo

ślub kościelny: nie

Odrestaurowany XIX-wieczny pałac, leżący między Toruniem a Inowrocławiem, to stosunkowo nowy obiekt na weselnej mapie kujawsko-pomorskiego. Do dyspozycji gości oddano go w maju tego roku. Pałac Wierzbiczany zachwyca nie tylko przepięknymi wnętrzami, ale także rozległym parkiem, w którym można zorganizować uroczystość plenerową. Klimatyczne otoczenie, pięknie udekorowana pergola, co tu dużo pisać… Spójrzcie tylko na te zdjęcia!

 

Fot. Pałac Wierzbiczany

 

A jakie miejsca na ślub w plenerze w województwie kujawsko-pomorskim Wy polecacie?

Leave a reply

Your email address will not be published.